Buying a franchise? Do the math!

Buying a franchise? Do the math!

Visit the dairy counter of any supermarket and what do you see? Gallons of milk, cartons of yogurt, cheese, etc. Each carries a clearly marked price tag: $1.99, $0.75, and so on. What you don’t see are the extra costs that show up when you check out at the...